Ziarna Sorgo z warzywami na parze to sycący i wartościowy lunch lub obiad, który rozgrzeje Ciebie od środka i wzmocni Twój organizm w chłodne dni.Ten lunch uwielbiam za kolory tęczy na talerzu i wartości odżywcze. Cieszę się, że mogę dodać sobie energii spędzając zaledwie 25 minut w kuchni. To danie jest super szybkie i łatwe w przygotowaniu. Wystarczy odrobina gotowania przy dźwiękach ulubionej muzyki i gotowe.
Właściwości odżywcze ziaren sorgo
Jestem podekscytowana tym bardziej, że dzisiaj pierwszy raz jadłam ziarna Sorgo! Są pyszne i wspaniale mogą zastąpić węglowodany występujące w ryżu lub makaronie. Od tysięcy lat uprawiane w Afryce, wzmocnią nasz organizm przy problemach jelitowych. Są odporne na pleśnie i wydajne w uprawie. Ziarna są lekkie, nie posiadają glutenu i mają moc przekazywania dobrej energii: tutaj używam wersji kremowej, wykorzystywanej także na mąkę.
Polubiłam Sorgo za szybkie usuwanie toksyn z organizmu:) Witamina B opiekuje się naszym układem nerwowym, kojąc mózg. Mangan korzystnie wpływa na pracę naszej tarczycy. Ponadto, chroni przed cukrzycą. Ziarna Sorgo z warzywami na parze to strzał w dziesiątkę dla mocnego i zdrowego ciała! Szczerze polecam spróbować i pysznie gotować z Sorgo.
Przepis i składniki na 2 osoby
Czas przygotowania: 25 minut
- 1 mały batat
- 1/2 średniej cukinii
- 1/2 czerwonej papryki
- 1 awokado Hass
- 120 gr ziaren Sorgo
- garść kolendry
- sok z 1/2 limonki
- sok z 1 cytryny
- szczypta cynamonu cejlońskiego
- sól i pieprz (opcjonalnie)
Sos do Sorgo:
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka syropu kokosowego lub daktylowego
- sok z 1/2 cytryny
- szczypta soli
Wykonanie
Nastawiamy 2 szklanki wody na 1 szklankę Sorgo. Ważne by namoczyć je na noc i wypłukać dokładnie. Wrzucamy do garnka i gotujemy do wyparowania wody: 20-22 minuty. Następnie, kroimy warzywa w kostkę, w tym przepisie zostawiamy skórkę by zachować jak najwięcej wartości. Wrzucamy do naczynia do gotowania na parze lub do specjalnej wkładki do garnka. Gotujemy na średnim ogniu po przykryciem 20-22 minuty do miękkości. Ja lubię jak są lekko twarde.
W czasie gotowania, przygotowujemy awokado i sos do Sorgo. Awokado zamieniamy w miękką masę za pomocą widelca, dodajemy limonkę sól i poszatkowaną kolendrę. A do szklanki wlewamy oliwę z syropem, sokiem z cytryny i solą. Dokładnie mieszamy. Po ugotowaniu ziaren i warzyw, wykładamy je na talerz, polewamy warzywa cytryną i posypujemy cynamonem. Sorgo doprawiamy oliwnym lub kokosowym sosem. Wybierzcie swój smak. I gotowe! Życzę Wam pysznego gotowania i może jutro zabierzecie się razem do pracy?