W kuchni: rokitnik zwyczajny

with Brak komentarzy

W kuchni: rokitnik zwyczajny to kolejny przydatny produkt, który jest bogaty w makro i mikro elementy, chroniące wątrobę przed toksynami. Jego bogactwo jest dobrze znane od czasów starożytnej Grecji, w Polsce dzisiaj zapomniane. Dlatego warto przypomnieć Sobie o bogactwie natury, której owoce, liście i nasiona mogą być śmiało spożywane. Spora zawartość magnezu, żelaza i potasu sprawia, że rokitnik zwyczajny chroni przed stanem zapalnym i wzmacnia enzymy wątrobowe. W nasionach i liściach znajdziesz białko, które jest bogate w aminokwasy.

Skarb natury w kuchni i jego zastosowanie. Dzisiaj, rokitnik zwyczajny jest wartościowym składnikiem napojów, olejów, marmolad i dżemów. Na co dzień, polecam sok z rokitnika, którego zdjęcie zobaczysz poniżej. Posiada on istotne dla organizmy kwasy egzogenne jak walina, leucyna czy lizyna dzięki czemu jego spożycie stanowi profilaktykę zdrowia układu trawiennego, reguluje pracę dwunastnicy, która jest łącznikiem między żołądkiem a pozostałymi częściami przewodu pokarmowego. To ona odpowiedzialna jest za rozkład białek, węglowodanów i tłuszczy. Co więcej, rokitnik wzmaga enzymy trawienne i wydzielanie soków żołądkowych.

Zapoznanie z rokitnikiem zwyczajnym Jeśli zamierzasz poznać tę roślinę osobiście, dobrze jest się wcześniej przygotować do spotkania 🙂 Krzew ten posiada wiele gałęzi, a swoją wielkością może rozrastać się nawet do pięciu metrów. Owoce są niewielkie, podłużne lub kuliste o barwie pomarańczowej. Łodygi pokrywają kolce, a listki są srebrnozielone. Na dziko, rokitnik rośnie w Europie i Azji. Niektórzy uprawiają go też w ogrodach jako roślinę ozdobną. Stanowi także świetny element żywopłotu.

Gdzie zobaczysz rokitnik w Polsce? W naszym kraju, rokitnik zwyczajny jest pod ochroną. Możesz podziwiać jego kwiaty w Pieninach i nad Bałtykiem. Nie można zbierać jego owoców, dlatego też jeśli chcesz zrobić napój samodzielnie, skorzystaj z roślin uprawianych. Ponadto, rokitnik cieszy się renomą ze względu na zawartość witaminy C, dlatego polecam picie soku z tej rośliny profilaktycznie raz na tydzień. Posiada jej trzy razy więcej niż czarna porzeczka, a przewyższa go tylko dzika róża, o której pisałam tutaj: https://www.czujeismakuje.com/w-kuchni-sok-z-owocow-rozy/. Zadbaj o Siebie holistycznie i pamiętaj by w kuchni: rokitnik zwyczajny była zdrowie 🙂 Dostaniesz go w sklepach ekologicznych, między innymi tutaj: http://www.naturik.pl A jeśli chcesz poczytasz o tej cudownej roślinie więcej, zajrzyj tutaj: https://www.medonet.pl/zdrowie,rokitnik-i-jego-wlasciwosci,artykul,1725431.html Podziel się swoimi odczuciami poniżej i przekaż ten artykuł dla zdrowia innych.

W kuchni rokitnik zwyczajny
Obserwuj na Katarzyna Hryniewicz:

Nazywam się Katarzyna Hryniewicz. Cieszę się, że mnie odwiedzasz. Jestem autorką i założycielką strony czujeismakuje.com, ponad 200 przepisów na zdrowe śniadania, obiady i kolacje, a także ebooka "Roślinne menu weekendowe" Inspiruję kobiety do czułego odżywiania w zgodzie z biegiem natury. Zapraszam na warsztaty online Roślinny obiad i do radości w kuchni. Pozdrawiam ciepło, Katarzyna.

Latest posts from