Przejdź do treści
Strona główna » Przepisy » Zdrowe produkty » W kuchni: rokitnik zwyczajny

W kuchni: rokitnik zwyczajny

W kuchni: rokitnik zwyczajny to kolejny przydatny produkt, który jest bogaty w makro i mikro elementy, chroniące wątrobę przed toksynami. Jego bogactwo jest dobrze znane od czasów starożytnej Grecji, w Polsce dzisiaj zapomniane. Dlatego warto przypomnieć Sobie o bogactwie natury, której owoce, liście i nasiona mogą być śmiało spożywane. Spora zawartość magnezu, żelaza i potasu sprawia, że rokitnik zwyczajny chroni przed stanem zapalnym i wzmacnia enzymy wątrobowe. W nasionach i liściach znajdziesz białko, które jest bogate w aminokwasy.

Skarb natury w kuchni i jego zastosowanie

Dzisiaj, rokitnik zwyczajny jest wartościowym składnikiem napojów, olejów, marmolad i dżemów. Na co dzień, polecam sok z rokitnika, którego zdjęcie zobaczysz poniżej. Posiada on istotne dla organizmy kwasy egzogenne jak walina, leucyna czy lizyna dzięki czemu jego spożycie stanowi profilaktykę zdrowia układu trawiennego, reguluje pracę dwunastnicy, która jest łącznikiem między żołądkiem a pozostałymi częściami przewodu pokarmowego. To ona odpowiedzialna jest za rozkład białek, węglowodanów i tłuszczy. Co więcej, rokitnik wzmaga enzymy trawienne i wydzielanie soków żołądkowych.

Zapoznanie z rokitnikiem zwyczajnym

Jeśli zamierzasz poznać tę roślinę osobiście, dobrze jest się wcześniej przygotować do spotkania. Krzew ten posiada wiele gałęzi, a swoją wielkością może rozrastać się nawet do pięciu metrów. Owoce są niewielkie, podłużne lub kuliste o barwie pomarańczowej. Łodygi pokrywają kolce, a listki są srebrnozielone. Na dziko, rokitnik rośnie w Europie i Azji. Niektórzy uprawiają go też w ogrodach jako roślinę ozdobną. Stanowi także świetny element żywopłotu.

Gdzie zobaczysz rokitnik w Polsce?

W naszym kraju, rokitnik zwyczajny jest pod ochroną. Możesz podziwiać jego kwiaty w Pieninach i nad Bałtykiem. Nie można zbierać jego owoców, dlatego też jeśli chcesz zrobić napój samodzielnie, skorzystaj z roślin uprawianych. Ponadto, rokitnik cieszy się renomą ze względu na zawartość witaminy C, dlatego polecam picie soku z tej rośliny profilaktycznie raz na tydzień. Posiada jej trzy razy więcej niż czarna porzeczka, a przewyższa go tylko dzika róża, o której pisałam tutaj: https://www.czujeismakuje.com/w-kuchni-sok-z-owocow-rozy/. Zadbaj o Siebie holistycznie i pamiętaj by w kuchni: rokitnik zwyczajny była zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nv-author-image