Nasiona, które dbają o piękno wewnątrz i zewnątrz dzięki kwasom omegą – 3. Siemię lniane – dobro z natury dla zdrowia kobiet.
Jest tak wiele sposobów na zadbanie o Siebie dzisiaj, ale najlepsze są te proste i naturalne. Siemię lniane – dobro z natury to pełne mocy ziarenko, które odżywia ciało od stóp do głów. Jest dostępne w większości sklepów ziołowych i ze zdrową żywnością. Prosto je przygotujesz w kuchni. Ponadto, nie wymaga wielkich wydatków. Stosuję je w formie mokrej i suchej. Wspaniale dodaje wartości jaglankom, ciastom, batonikom. Zastępuje jajko w wypiekach. Dodatkowo, możesz je podawać także swojemu psiakowi, jeśli ma wrażliwy układ trawienny. A wszystkim na złagodzenie wrzodów. Razem z rumiankiem wspierają lekkość i spokój organizmie.
Wartości odżywcze siema lnianego
Siemię lniane występuję w dwóch odmianach: złotej i brązowej i nie ma różnicy we właściwościach zdrowotnych. A jest ich bardzo wiele. Siemię odżywia dogłębnie i wzmacnia na co dzień. Przede wszystkim, siemię wpływa dobrze na pracę jelit, piękną skórę i cholesterol. To wszystko dzięki kwasom omega – 3. Poza siemieniem, znajdziesz je też w orzechach włoskich, pestkach dyni, algach. konopiach. Polecam używanie ich naprzemiennie w kuchni. Czy wiesz, że kwasy Omega – 3 pomagają podczas stresu i odczuwania lęku? Co więcej, dbają o zdrowie mózgu i zapamiętywanie wszystkich numerów potrzebnych podczas czynności bankowych. Ile to razy zapomniałam pinu do bankomatu, nie zliczę!
Siemię lniane – źródło lignanów
Lignany to fitoestrogeny roślinne, które wspierają kobiety podczas przechodzenia przez raka piersi. Potwierdzają to dokładne badania. Możesz o nich przeczytać na stronie, która zajmuje się klinicznym badaniem raka.
Siemię lniane posiada więcej lignanów niż nasiona chia i sezam. W starożytności, stosowali go Rzymianie i Grecy ze względu na wysoki poziom błonnika. Nie tylko wpływa na spokojne trawienie, ale też na hemoroidy. Dzięki jego spożywaniu, nie tworzą się zaparcia i żylaki odbytu.
Siemię lniane i śluzy roślinne
Śluzy roślinne, które tworzą się po rozpuszczeniu siemienia w wodzie, otulają ściany przełyku i żołądka. Dzięki temu, przynoszą ukojenie podczas nierównowagi w postaci wrzodów i zmniejszają zapalenie. Naturalnie, nie posiadają glutenu. Dlatego, z powodzeniem mogą stosować je osoby wrażliwe na pszenicę. Jeśli jesteś kobietą w dojrzałym wieku, pomocne może być spożywanie 40 g siemienia dziennie by zmniejszyć uderzenia gorąca.
Najczęstsze pytania na temat siemienia lnianego:
Najlepiej, kupować całe, które zawierają najwięcej wartości odżywczych. Mielone siemię ulega utlenieniu i nie wpływa tak dobroczynnie na organizm jak całe łuski.
Siemię lniane posiada dużo błonnika i przeciwutleniaczy, które zatrzymują relacje utlenienia.
Wystarczy 1 łyżkę siemienia lnianego zalać pół szklanki przegotowanej wody – 125 ml. Potem, ostudzić i wypijać śluz z ziarenek codziennie 1x przez miesiąc.
Taką pulpę z siemienia używam do ciasta zamiast jajka, naleśników, batoników i ciastek. Łyżką suchego ziarna posypuję jaglanki. Możesz tez zmiksować je do smoothie w blenderze.
Jeśli masz ochotę na pyszny przepis z gruszkami i deser, polecam Ciasto orkiszowe z gruszką w którym używam siemienia lnianego. Dobrego pieczenia.