Najlepszy bigos z boczniakami i śliwkami to świetny sposób na udane ucztowanie z bliskimi w wersji roślinnej, którym zdobędziesz serce gości.
To mój pierwszy bigos w życiu ! U wielki sukces, bardzo się cieszę, że wyszedł tak pyszny: delikatny, lekko słodkawy z nutami grzybów i owoców. Po prostu idealny by oczarować rodzinę lub przyjaciół i zainspirować nowymi smakami. Szczerze powiem, że nie byłam zbytnią wielbicielką bigosu w wersji tradycyjnej, wydawał mi się ciężki, a ten wyszedł znakomity! Polecam go serdecznie na wspólne świętowanie.
Przepis na bigos z boczniakiem i śliwką
Najlepszy bigos z boczniakami i śliwkami to pomysł także na prezent zamiast opakowanych w folię podarków, możesz zanieść to danie bliskim w pięknej misce i zachwycić ich smakiem. Nie ma nic lepszego niż samodzielnie przygotowane jedzenie. Ta magia i serce włożone w posiłek. Bardzo lubię ten rytuał i często zanoszę jeszcze ciepłe wypieki lub dania do znajomych lub rodziny. Czuję, że ten bigos będzie wspaniałym początkiem kolacji nie tylko świątecznej, ale zimowej. Można nim się zajadać, wprawia w błogi i spokojny nastrój. Smakuje wspaniale z chlebem lub ziemniakami z koperkiem, które uwielbiam. Szczerze mówiąc, wczoraj zjadłam ich całą miskę.
Właściwości odżywcze boczniaku i śliwek
Najlepszy bigos z boczniakami i śliwkami to skarbnica wartości odżywczych dla dobrego funkcjonowania mózgu i ciała. Po pierwsze, duszona kapusta jest lekko strawna i posiada tyle witaminy C co cytryna. Dlatego jest idealna na zimę i wzmocnienie organizmu. Ponadto, działa świetnie na gojenie się ran i blizn.
A jeśli pragniesz wyglądać młodo przez całe życie i zachować świetlisty blask w oczach, to boczniaki są świetnym wyborem. Posiadają dużo soli mineralnych i białka. Dodatkowo, obniżają cholesterol we krwi i chronią przed nowotworami. W okresie zimowym są bardzo popularne, a w lesie spotkasz je na pniach drzew liściastych.
Przepis i składniki na 3-4 osoby
Czas przygotowania: około 45 minut
- 1/2 główki średniej białej kapusty
- 4 średnie białe cebule
- 25 dkg boczniaków
- 15 dkg suszonych śliwek
- 1/2 płaskiej łyżeczki soli himalajskiej
- szczypta pieprzu
Wykonanie
Zacznij gotowanie od radosnego podśpiewywania, u nas królują teraz tradycyjne świąteczne kawałki Louisa Armstronga. Szkoda, że nie widzisz miny Hapsa. Gdy nastrój już przygotowany, obierz cebulę i zeszklij ją do lekkiego koloru brązowego na oliwie w dużym garnku 2-3 litrowym. Dokładnie zamieszaj. W tym czasie umyj kapustę, śliwki i grzyby i pokrój je na małe kawałki. Wrzuć kapustę i duś pod przykryciem przez 15 minut w 500 ml wody.
Czas na boczniaki
Teraz, dodaj pokrojone boczniaki i owoce, duś kolejne 15 minut na średnim ogniu. Co 5 minut mieszaj i sprawdzaj czy smak się przegryzł. 5 minut przed końcem dodaj przyprawy i znowu zamieszaj. Gotuj do nabrania przez kapustę brązowego koloru i smaku. Bigos jest gotowy natychmiast, ale jest też dobry nazajutrz. Zrób więcej i ciesz się jego zimowym, leśnym smakiem.
Dodaj śliwki
Kolejnym drogocennym składnikiem są śliwki, tutaj w wersji suszonej; by zyskały sprężystość, namocz je wcześniej. To naturalne słodycze, tradycja ich suszenia sięga czasów prehistorycznych. Dzisiaj prym wiedzie Kalifornia, słońce i klimat są tam najlepsze do przygotowania w ten sposób owoców. Zawierają błonnik na sprawne trawienie w jelitach, witaminę K, A i E by zachować giętkość i witalność skóry. Jeśli poczujesz przeczyszczenie, nie zdziw się; taka jest ich rola. Posiadają także właściwości antyoksydacyjne. Do tego antybakteryjna cebulka, oliwa i najprostsze przyprawy. Mam nadzieję, że będzie smakować. Podziel się z innymi tym przepisem na zdrowie. Pięknego świętowania. Mogą też spodobać Ci się te przepisy z kapustą:
- kapusta włoska z ziołami: https://www.czujeismakuje.com/kapusta-wloska-z-ziolami/
- czerwona kapusta z kolendrą i kaszą jaglaną: https://www.czujeismakuje.com/czerwona-kapusta-z-kolendra-i-kasza-jaglana/