Jakie produkty zawierają żelazo?

with 1 komentarz

Jakie produkty zawierają żelazo to artykuł z którego dowiesz się, gdzie znajduje się żelazo i jak dbać o jego odpowiednią ilość w organizmie.  Mam nadzieję, że będzie wsparciem i znajdziesz tutaj odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania 🙂

Dlaczego żelazo jest ważne?

  1. dba o odporność organizmu, chroni przed infekcjami i zapaleniem
  2. redukuje zmęczenie dzięki regularnemu dostarczaniu tlenu
  3. dba o układ nerwowy

Czy ciało może samodzielnie zadbać o żelazo? Po pierwsze, ciało potrzebuje żelaza z zewnątrz, samo nie jest w stanie go wytworzyć. Można wyróżnić dwa rodzaje żelaza: hemowe – znajdujące się w pokarmach zwierzęcych i niehemowe, znajdujące się w roślinach. Po drugie, ważne jest by dbać o jego normę w organizmie. Jeśli spada poziom żelaza we krwi, może to być skutkiem niskiej wchłanialności lub słabego przyswajania. To w efekcie, często prowadzi do anemii i ospałości. By wspierać ciało, łącz żelazo z witaminą C. Dzięki temu, zadbasz o jego większą wchłanialność. Znajdziesz ją między innymi  w papryce, jarmużu, owocach jagodowych, owocu dzikiej róży i aceroli.

Jakie produkty zawierają żelazo?

  1. rośliny strączkowe jak soczewica, ciecierzyca, fasola
  2. orzechy jak migdały, włoskie, nerkowce
  3. chleb pełnoziarnisty, najlepiej gryczany, jaglany lub z ziaren
  4. zielone warzywa liściaste i kapustne np. brokuły, botwinka, jarmuż, natka
  5. suszone morele i śliwki
  6. pestki dyni i słonecznika
  7. sezam ziarenka i tahini 🙂

Kto potrzebuje żelaza? Wszyscy, ale w szczególności kobiety, które są w ciąży lub miesiączkują, przechodzą przez menopauzę, osoby, które mocno się odchudzają. Ważne jest zadbanie o siebie i słuchanie ciała. By zadać Sobie pytanie czego potrzebuje na co dzień by cieszyć się każdym dniem. Życzę Ci byś zawsze miała go pod dostatkiem i czerpała ze Swojej naturalnej energii. Przykładem przepisu na dobre zagospodarowanie żelaza jest to pyszne danie z 7 składników:

Curry z ciecierzycy i szpinaku

Na zdrowie!

 

Obserwuj na Katarzyna Hryniewicz:

Nazywam się Katarzyna Hryniewicz. Cieszę się, że mnie odwiedzasz. Jestem autorką i założycielką strony czujeismakuje.com, ponad 200 przepisów na zdrowe śniadania, obiady i kolacje, a także ebooka "Roślinne menu weekendowe" Inspiruję kobiety do czułego odżywiania w zgodzie z biegiem natury. Zapraszam na warsztaty online Roślinny obiad i do radości w kuchni. Pozdrawiam ciepło, Katarzyna.

Latest posts from