Przejdź do treści
Strona główna » Przepisy » Zdrowe odżywianie » Jak dobrze łączyć żelazo?

Jak dobrze łączyć żelazo?

Jak dobrze łączyć żelazo? To artykuł z którego dowiesz się, gdzie znajduje się żelazo i jak dbać o jego odpowiednią ilość w organiźmie.  Jest to nowa sekcja i mam nadzieję, że będzie wsparciem dla wszystkich, którzy szukają pomocy w tym temacie i znajdziesz tutaj odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania.

Dlaczego żelazo jest ważne?

 1. dba o odporność organizmu, chroni przed infekcjami i zapaleniem
 2. redukuje zmęczenie dzięki regularnemu dostarczaniu tlenu
 3. dba o układ nerwowy

Czy ciało może samodzielnie zadbać o żelazo?

Po pierwsze, ciało potrzebuje żelaza z zewnątrz, samo nie jest w stanie go wytworzyć. Można wyróżnić dwa rodzaje żelaza: hemowe – znajdujące się w pokarmach zwierzęcych i niehemowe, znajdujące się w roślinach. Po drugie, ważne jest by dbać o jego normę w organizmie. Jeśli spada poziom żelaza we krwi, może to być skutkiem niskiej wchłanialności lub słabego przyswajania. A to w efekcie często prowadzi do anemii i ospałości. By wspierać ciało, warto łączyć żelazo z witaminą C występującą np.  w papryce, jarmużu, owocach jagodowych, witaminą B12, kwasem foliowym i miedzią, którą znajdziesz w słoneczniku, kakao, płatkach owsianych i orzechach. 

Gdzie znajdziesz najlepsze źródło żelaza?

 • rośliny strączkowe jak soczewica, ciecierzyca
 • orzechy jak migdały, włoskie, nerkowce
 • chleb pełnoziarnisty
 • zielone warzywa np. brokuły, botwinka ale tez buraki
 • świeże daktyle
 • pestki dyni
 • sezam
 • zboża np. brązowy ryż

Kto potrzebuje szczególnie

Wszyscy, ale w szczególnej sytuacji są kobiety, które są w ciąży lub miesiączkują, przechodzą przez menopauzę, osoby, które mocno się odchudzają. Ważne jest zadbanie o siebie i słuchanie ciała, pytanie czego potrzebuje na co dzień by cieszyć się każdym dniem. Zdrowe odżywianie to chęć i wewnętrzna motywacja do życia śmiało i z pasją. Poczuj i smakuj życie. A jeśli ten artykuł Ci się spodobał, proszę udostępnij go by inni mogli cieszyć się zdrowiem. Przykładem przepisu na dobre zagospodarowanie żelaza jest to pyszne danie: https://www.czujeismakuje.com/risotto-cieciorkowe/. Mam nadzieję, że teraz wiesz jak dobrze łączyć żelazo i dzięki temu zadbasz o siebie na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor