Jaglanka ze śliwkami i morelami to prosty i smaczny przepis na śniadanie na ciepło z sezonowych owoców, które w sierpniu cieszą się popularnością.
Świetny przepis na jaglankę z morelami i śłiwkami
Sierpień przywodzi mi na myśl smakowite i puchate owoce. Ich okrągłe kształty i żywe kolory mienią się w blasku słońca na lokalnym targu, a ja chętnie zabieram je do domu by przygotować pyszne i proste posiłki. Jaglanka ze śliwkami i morelami to nie tylko zdrowy pomysł na letnie śniadanie, ale też świetny pomysł na przemycenie owoców na co dzień. Zapewne już wiesz, że jestem wielbicielką jabłek i jagodowych owoców. Ale w wakacje próbuję wszystkiego, szukam nowych połączeń i z ciekawością tworzę nowe przepisy. Jednocześnie, bardzo cenię Sobie prostotę. Dlatego, dzisiaj wyczarowałam tę smakowitą jaglankę, która składa się z kilku składników i jestem pewna, że ją polubisz. Co więcej, to śniadanie zrobisz w 10 minut!
Zapewne, gdy chodziłaś do przedszkola, zajadałaś się zupą na mleku. Kto się zajadał, ten zjadał. Choć ja lubiłam zupy, nie czułam się po nich najlepiej. Dzisiaj, gdy wiem, co lubi moje ciało, wybieram jaglankę. Jagła to jedne z ziaren, które dobrze i spokojnie działają na układ trawienny. Ponadto, są sycące i takie śniadanie doda dużo energii o poranku przed pracą lub nauką. A jeśli tak jak ja masz intensywny tydzień, polecam ją na początek dnia. Próbuj różnych ziaren i zbóż najlepszych dla Ciebie. Jaglanka ze śliwkami i morelami jest uniwersalna. Dodatkowo, dbasz o naturę i harmonię, korzystających z lokalnych i sezonowych składników.
Co jest potrzebne na jaglankę?
- kasza jaglana
- mleko kokosowe
- śliwki
- morele
- cukier trzcinowy
- cynamon opcjonalnie
Jakie wartości posiada kasza jaglana?
Bardzo ciekawa jest historia kaszy jaglanej. Po pierwsze, to najstarsza odmiana kaszy, znana już w neolicie, 4 000 lat temu. W okresie międzywojennym, polecał ją szczerze Apolinary Tarnawski, który był lekarzem i miłośnikiem przyrody. Po drugie, jest bogata w składniki mineralne takie jak witaminę B1, B2 czy B6. Dla kobiet, posiada też cenny kwas foliowy. Lubię ją także za właściwości prozdrowotne. Podczas przeziębienia czy wilgotności, usuwa śluz z organizmu, działa rozgrzewająco i antywirusowo. Polecam serdecznie podczas candidy, sprawdziłam na Sobie. Dodatkowo, dzięki tej kaszy możesz zrobić detoks organizmu! Zamiast ziół czy koktajli sprawdzi się świetnie. Wtedy warto jeść ją w małych ilościach bez niczego.
Jak zrobić jaglankę ze śliwkami i morelami?
Składniki na 1 osobę i dużą miskę:
Czas przygotowania: 10 minut
- 80 g kaszy jaglanej
- 120 ml mleka kokosowego
- 3 śliwki
- 3 morele
- 50 ml wody
- 2 łyżeczki cukru trzcinowego
- 1/2 łyżeczki cynamonu cejlońskiego
Zacznij od umycia owoców i przepłukania kaszy. Teraz zagotuj wodę na kaszę, wrzuć ją do garnka i gotuj przez około 10 minut do wchłonięcia. W czasie gotowania kaszy, pokrój owoce i w rondelku uduś je z cukrem i cynamonem. Wtedy cukier ładnie się rozpuści i połączy ze słodyczą owoców. Gdy woda w kaszy się wchłonie, dodaj mleko i zagotuj przez 30 sekund. Przelej jaglankę do miski, dodaj na wierzch owoce i posyp cynamonem. Pyszne śniadanie na ciepło gotowe :)! Z sezonowych przepisów, może też spodobać Ci się ten na zapiekaną owsiankę z borówką leśną: https://www.czujeismakuje.com/zapiekana-owsianka-z-borowka-lesna/. Smacznego!