Indyjskie oczyszczanie z kiczeri to wspaniała potrawka z ryżu i warzyw na wzmocnienie organizmu, którą przygotujesz w jednym garnku. Nie tylko jest niezwykle rozgrzewająca i kolorowa, ale też zachwyci każdego, kto lubi eksperymentować w kuchni. Po drugie, oczyszcza i ulecza organizm. Dlatego, tak bardzo uwielbiam tę potrawkę. Przepis kilka lat temu zobaczyłam w książce Kasi Bem, o której przeczytacie więcej tutaj Kiczeri jest tak pożywna, a jednocześnie lekka, że można ją jeść cały dzień. Najlepiej, co 3 godziny jako dzień oczyszczający, lub raz na jakiś czas na obiad lub kolację. Ponadto, to świetny pomysł na wspólne gotowanie z przyjaciółmi. Po 30 minutach wyczarujesz kolorowy i ciepły garnek.
Ugotuj Kiczeri
Kiczeri może być uważane za jeden z symboli Indii, przygotowywane przez gospodynie domowe na swój własny sposób. Tutaj można puścić wodze fantazji i zamiast szpinaku dodać jarmuż, zamiast czarnej gorczycy, białą. Czerwoną soczewicę można zastąpić groszkiem lub zieloną fasolką. Kiczeri jest także pyszna z pomidorami i ciecierzycą! A może wolisz zółtą soczewicę, śmiało dodawaj i próbuj!
Indyjskie oczyszczanie z kiczeri to gęsta potrawka w formie zupy która wzmacnia
Nie tylko pobudza dobre bakterie jelit, ale i oczyszcza organizm. To wszystko dzięki przyprawom jak kolendra, kumin czy garam masala. Co więcej, jest tutaj bogactwo witaminy C i szpinaku w postaci cukinii, marchewki i czerwonej papryki na czele z zielono listnymi warzywami. Jest takim słonecznym posiłkiem, poprawiającym szybko nastrój. W sam raz na zimowe i pochmurne dni.
Kiczeri jest znanym ajurwedyjskiej dobrem na stan ciała i ducha
Tradycyjnie było używane by uleczać powszechne stany zapalne. Począwszy od układu trawiennego czy nerwowego. Dodatkowo, ta potrawka jest doskonała dla każdej konstytucji ciała: kappa, vita i pitta. Co jest bardzo interesujące, zważywszy na fakt, że ta charakterystyka istnieje tysiące lat. W oryginalnym przepisie używane jest masło ghee. Jeśli jesteś wegetarianinem, śmiało użyj go do przepisu, ja użyłam oleju kokosowego. Można też ryż brązowy zastąpić ryżem basmati. A jeśli lubisz potrawki, zajrzyj po ten prosty przepis z soczewicy: https://www.czujeismakuje.com/fasolowa-potrawka-z-zolta-papryka/ Podziel się przepisem z bliskimi i zostaw komentarz by inni mogli cieszyć się zdrowiem.
Przepis i składniki
Na 5-6 porcji
Czas przygotowania: 30 minut plus 15 minut moczenie ryżu i soczewicy
- 200 gr brązowego ryżu
- 200 gr czerwonej soczewicy, spróbuj też z ciecierzycą
- 1 marchewka
- 1 średnia cukinia
- 1 średnia czerwona papryka
- garść szpinaku lub jarmużu
- 2 cm startego imbiru
- łyżeczka przypraw w ziarnach: kminu, kolendry, fenkułu, czarnej lub białej soczewicy
- łyżeczka przypraw w proszku: kurkumy, garam masali
- szczypta soli himalajskiej i pieprzu
- 1 łyżka oleju kokosowego
- Opcjonalnie: garść natki pietruszki lub kolendry na wierzch
Wykonanie obiadu
Zacznij od umycia warzyw i namoczenia ryżu i soczewicy przez 15 minut. Odcedź wodę i odstaw na 5 minut. W garnku ogrzej olej i wrzuć wszystkie przyprawy, mieszaj dokładnie 2 minuty do uzyskania ziołowego aromatu. Teraz dodaj imbir i duś jeszcze przez około 1 minutę. Pokrój warzywa w słupki i dodaj je do potrawki Duś przez 2-3 minuty.
Obok zagotuj wodę do wrzenia około 1,5 litra. Do kuczera dodaj ryz i soczewicę i zalej wrzątkiem tak by woda sięgała na 2 cm nad. Gotuj na średnim ogniu przez około 20 minut, co chwilę mieszając by nie przywarła do dna garnka. 2 minuty przed końcem dodaj zielone liściaste i wymieszaj. Podawaj po 5 minutach dla spokojnych jelit, a jeśli masz ochotę posyp natką lub kolendrą.