Chrupiący chleb pachnący gryką i ziarnami na który warto czekać. Gryczany chleb bezglutenowy z ziarnami na śniadanie. Gdy zrobiłam ten chleb, skakałam z radości! Nie tylko zawiera wiele cudownych ziaren i witamin, ale też będziesz się po nim czuć fantastycznie i pełna energii. Nie zdziw się gdy nagle zabraknie kawałków. Co więcej, ten chleb smakuje dobrze na słono z hummusem lub na słodko lekko upieczony w tosterze z owocami jagodowymi.
Chrupiący chlebek bezglutenowy
Gryczany chleb bezglutenowy z ziarnami i wspaniały czas by zacząć piec swój własny chleb latem. Wariować i eksperymentować w kuchni! Zaletą tego chleba jest niewątpliwie dodatek babki płesznik, która dba o dobre bakterie jelitowe, to z jelit pochodzi dobre samopoczucie, dobry nastrój i odporność. Poza tym, sprawdza się świetnie przy biegunkach, hemoroidach; obniża także poziom cukru we krwi. Jednym słowem dba o wewnętrzną energię i piękno. Na zdrowie!
A jeśli podoba Ci się przepis, możesz też polubić pierwszy przepis na płaski chleb z mąki i wody. Znajdziesz go na blogu: tutaj.
Przepis i składniki na chleb gryczany
Na 1 chleb:
- 360 g mąki gryczanej 2 szklanki
- 30 g – 2 łyżki niemielonego lnu i 8 łyżek wody
- 170 g 1 szklanka pestek słonecznika
- 80 g 1/2 szklanki pestek dyni
- 45 g – 3 łyżki babki płesznik
- 5 g – 1 łyżeczka nasion chia i łyżeczka oregano
- szczypta soli
Wykonanie chleba gryczanego według przepisu
Na początek, do miski wsyp mąkę. Len zostaw do powiększenia na około 10 minut. Pestki dyni i słonecznika zmiksuj razem pulsacyjnie. Tak by zostały duże kawałki.
Teraz, wsyp wszystkie składniki do miski i dokładnie wymieszaj. Dodaj 1,5 szklanki wody i pozostaw na 1,5 do wchłonięcia by cała woda się wchłonęła. Nastaw piekarnik na 180 stopni. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż ciasto. Polej wierzch odrobiną oliwy, będzie bardziej chrupiące. Piecz 55 minut, a po wyjęciu odczekaj 15 minut i nakładaj ulubione dodatki. Ja najbardziej lubię ze świeżym ogórkiem i roślinną osełką.
Gryczany chleb smakuje wyśmienicie i wychodzi równie dobrze bez babki płesznik, wtedy daję 90 g – 6 łyżek siemienia lnianego. Na zdrowie!