FAQS to miejsce na blogu, w który możesz dowiedzieć się o roślinnym odżywianiu, gotowaniu, mojej kuchni i osobistej historii Czuje i smakuje. To znajdziesz odpowiedzi na pytania jakie zawsze chciałeś mi zadać. A jeśli nie ma Twojego pytania na liście, napisz do mnie. Na pewno umieszczę je w artykule 🙂 Na początek, podzieliłam pytania tematycznie. Zatem, zapraszam do roślinnej podróży z Czuje i smakuje :)!
CIEKAWOSTKI
Zawsze byąm zafascynowana różnorodnością kulinarną i kulturową na świecie. Chciałam podzielić się swoimi doświadczeniami i inspirować innych do odkrywania nowych smaków i miejsc. Dlatego postanowiłam założyć bloga Czuje i smakuje.
Gotuję apetycznie i autentycznie :), a przebywanie w kuchni jest dla mnie formą medytacji. Ponadto, ufam, że każda kobieta może być boginią kuchni, jeśli wybierze potrawy skomponowane dla swojej osobowości. W moim królestwie przeplatają się smakowite umiejętności pokoleń kobiet mojej rodziny: cioć, prababć i mam. Co więcej, bliska jest mi misja: ciało czuje i smakuje wszystkimi zmysłami.
To przygoda, która wciąż trwa 🙂 Mojej kuchni można zobaczyć ślady mojej nauki jak przypalona kuchenka czy wygięta patelnia. Nie wspomnę o ilości zbitych i przypalonych naczyń. Dużą motywacją był głód, jestem pasjonatką jedzenia i karmienia!
To uważna obserwacja ciała i zadbanie o nie na poziomie emocjonalnym, duchowym, fizycznym i umysłowym. Co więcej, to integracja wszystkich komponentów ciała, bo wszystko się łączy i scala. A klient bierze odpowiedzialność za swój organizm przy wsparciu i współpracy terapeuty. W efekcie, powrót do równowagi i wewnętrzna harmonia.
Czuje i smakuje zostało założone w 2018 roku przez pasjonatkę podróży i jedzenia – Anię. Od tamtej pory regularnie publikujemy artykuły, zdjęcia i filmy z naszych podróży.
Zawsze byłam zafascynowana różnorodnością kulinarną i kulturową na świecie. Chciałam podzielić się swoimi doświadczeniami i inspirować innych do odkrywania nowych smaków i miejsc. Dlatego postanowiłam założyć bloga Czuje i smakuje.
Przepisy
Staram się by większość składników było z naturalnych upraw bez pestycydów, konserwantów i innych ulepszaczy. Lubię, gdy czuję co jem i dzięki temu też lepiej działa mój organizm. Wybieram warzywa i owoce ‘z piaskiem’ od lokalnych rolników. Ziarna i soczewice kupuję ekologiczne, wspieram krajowy biznes. Ale, jeśli nie ma danego produktu, wybieram najlepszy jaki jest, niekoniecznie organiczny. Bliska jest mi zasada: bądź dla Siebie drogi, a ciało Ci podziękuję.
Pomocne mogą być pytania:
jak dużo czasu spędzasz w kuchni dziennie?
które posiłki jesz na zimno/ciepło?
czy zazwyczaj robisz więcej i zamrażasz lub zabierasz do pracy?
czy lubisz gotować/piec?
czy spędzasz więcej czasu na gotowanie w weekend?
jakiego sprzętu używasz w kuchni
Chaos :)! Na pierwszym miejscu są jabłka i marchewki, śmiech :)! Uwielbiamy je z moim psiakiem i podjadamy co jakiś czas. Na półkach, mam też słoje z orzechami, kaszami, ziarnami. A w szafkach, znajdziesz moje ulubione przyprawy, jak zioła prowansalskie, curry, kurkumę czy kumin. I koniecznie, cytryny. Używam je do wszystkiego!
WSKAZÓWKI
Zacznij od prostych rzeczy takich jak oddech, medytacja. Zadbaj też o spokojny umysł i lekkość w ciele. Pomocne będą koktajle warzywno – owocowe, które znajdziesz na moim blogu. Na przykład, https://www.czujeismakuje.com/zielony-koktajl-z-chlorella/. Pamiętaj by wysypiać się 7-9 godzin i cieszyć się gotowaniem. To nie tylko brudzenie garnków i zmywanie, ale coś więcej. Zanurz się w kojącej atmosferze… Rozkwitaj, ciesz się aromatami i bądź tu i teraz 🙂
Zadbaj o mikroelementy takie jak:
wapń: dla wzmocnienia kości i krzepnięcie krwi, występuję w migdałach i jarmużu
żelazo by dostarczyć energii i zadbać o układ nerwowy, w paście sezamowej, soczewicy
Omega -3 dla zdrowia oczu i mózgu, w oleju lnianym, orzechach włoskich
B12 z kompleksem witamin B dla ochrony przed migreną, lękiem i depresją, w sezamie, ryżu i płatkach owsianych
Przyjmuję kwas foliowy, witaminę B12, w okresie jesienno-zimowym witaminę D. Bardzo lubię też czosnek, imbir, goździki i cebulę. Staram się je jeść na przemian wieczorem. Codziennie też piję zioła: pokrzywę, żeń szeń lub czystek.
gotuj z pasją i wybieraj proste rozwiązania takie jak dania jednogarnkowe, zakupy na lokalnym targu i świeże produkty
możesz też stworzyć album z Twoimi przepisami, który z każdym dniem będzie piękniejszy i motywował Ciebie do gotowania
na początek wystarczą proste sprzęty kuchenne jak garnki czy rondle. Jeśli złapiesz bakcyla, możesz zainwestować w większy sprzęt
ciesz się atmosferą spotkania i nie skupiaj się tak bardzo ułożeniem sztućcy, to o mnie 🙂