Przejdź do treści
Strona główna » Przepisy » Zdrowe odżywianie » Dobroczynne działanie sosny. W zimowej ciszy lasu.

Dobroczynne działanie sosny. W zimowej ciszy lasu.

Od wieków, sosna uzdrawia i wzmacnia pełnych pasji wędrowców, którzy zagłębiają się w zimowej ciszy lasu. Poszukują długich, kłujących igieł, które wyrastają z szarobrązowej kory. Korona sosny o nieregularnym kształcie. Drzewo tak mocne, że może rosnąć na bagnach, skałach i piaskach. Osiąga wiek 300 lat, a niektóre gatunki nawet i 600 lat.

Sosna informacje

Sosna należy do rodzinach drzew sosnowatych – Pinaceae. W starożytności, dla poprawy zdrowia, kuracjusze spacerowali wśród sosen i wdychali jej żywiczny zapach. Sosna, cieszyła się uznaniem wśród europejskich lekarzy i rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Stosowali ją na przeziębienie, grypę i zapalenie górnych dróg oddechowych.

Sosna jest symbolem nieśmiertelności Przynosi szczęście i płodność ze względu na igły połączone w pary. Wiatr delikatnie szepcze jej do ucha. Tęskno nawołuje sosnowa piękność do tańca. wtedy, sosna czuje jego opiekę i stabilność. Poddaje się i podąża za jego silnymi podmuchami. “….kołysze się delikatnie w jego ramionach, ulegając jego sile.”

Sosna obdarowuje ciepłem jako drzewo ognia. Ponadto, zawiera dużo żywicy, która może służyć jako świeca. Jest także pomocna przy gojeniu ran. Celtowie używali łuczywa z drzewa sosnowego do oświetlenia pomieszczeń po zapaleniu hubą. Taki płomień rozświetlał ciemność przez 2 godziny.

Jak przygotować napar z igieł sosny

Jest kilka smakowitych sposobów na użycie igieł sosny. Można zrobić z nich napar. Wystarczy garść mocno zielonych igieł zalać 1 litrem wrzątku i parzyć przez 10-15 minut. Im dłuższe parzenie, tym intensywniejszy napar. Regeneruje organizm, odświeża i oczyszcza z ubytków prostych przemiany materii.

By udrożnić drogi oddechowe i oczyścić ciało, można przygotować kąpiel leśną. Do wanny wrzucić 2 garście igieł bezpośrednio lub zawiesić woreczek na kranie. Ten sposób, zaoszczędzi czas na sprzątaniu.

Maść z igieł sosny

Kolejnym znakomitym pomysłem jest maść z igłami sosny. Uśmierza ból, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Dobrym połączeniem jest olej migdałowy z woskiem i olejkiem eterycznym z sosny. Świetne są też skruszone igiełki w moździerzu. Skruszone igiełki możesz tez dodać do solnego peelingu do ciała. Skóra będzie znakomicie odżywiona i odkażona. A gdy włożysz garść igieł do poduszki, będzie Ci się lekko oddychało podczas snu.

” Gdy komuś da się we znaki przeziębienie z towarzyszącymi bólami głowy, gardła i zatok – za którymi nierzadko kryją się niewypłakane łzy – najlepiej najlepiej pomoże inflacja z dodatkiem olejku sosnowego. W tym celu, napełniamy miskę gorącą wodą i rozkładamy obok duży ręcznik. Na każe 0,5 litra wody należy dodać 2-3 krople olejku. (…) Pochylamy głowę nad parującą miską i nakrywamy ręcznikiem głowę wraz z miską.”

Podsumowanie

Z radością, czekam na majowe opowieści. Gdy sosna kwitnie młodymi pędami. Poczuć ich słodkawy i goryczkowy smak na ustach. Podczas żucia, dzięki uwolnieniu olejków eterycznych, witaminy C, garbników i flawonoidów poczujesz, że żyjesz w pełni. Całe ciało odżyje i odżywi się świeżością. I tego Ci życzę na nadchodzące miesiące! Na zdrowie.

Cytaty pochodzą z książki “Mityczne drzewa. Mity, wierzenia i legendy. Lecznicza moc drzew. Odwieczna więź człowieka i drzewa. Autorzy: U.Stumpf, V. Zingsem, A. Hase. Wyd. Amber

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nv-author-image