Chlebek migdałowy to pyszny i prosty przepis na odżywcze pieczywo, które syci i karmi zdrowymi tłuszczami, węglowodanami i białkiem.
Gdy myślę o smakowitym i domowym pieczywie, przychodzą wspomnienia gorącego chleba z chrupiąca skórką z Łochowa czy kajzerek, które babcia kupowała mi na bazarze tam gdzie dzisiaj jest Galeria Wileńska. Mam pod językiem ich smak, który odtwarzam gdy bierze mnie ochota na smak dzieciństwa. Ostatnio, zamarzyłam o odżywczym chlebku, który będę mogła jeść bez niczego. Chleb, który będzie nie tylko sycący, ale też pełen wartościowych, ale łatwo dostępnych składników. I zrobiłam chlebek migdałowy.
Przepis na chleb migdałowy keto
Chlebek migdałowy to niezwyczajny rodzaj pieczywa. Jest bogaty wewnętrznie, sycący i smakuje wyśmienicie sam i z dodatkami. Po pierwsze, ma uniwersalny skład, co sprawia, że możesz zjeść go na słono i na słodko. Po drugie, ma wyjątkową konsystencję, pełną i odżywiającą aż po czubki palców. Polecam na głód, który łapie aż z trzewi. Pojawia się, gdy spędzasz długie godziny przy tworzeniu czegoś nowego, przy swojej pasji lub wędrówce po górach. Już 2 kawałki wystarczą by go zaspokoić. Ponadto, spokojnie przechowasz w lodówce przez 5 dni. Dzięki temu, masz motywację by upiec chlebek z tylko 4 składników.
Chlebek migdałowy to bogactwo składników, które mają wpływ na powolne uwalnianie glukozy i stabilizują poziom cukru we krwi. Dlatego, cukier nie podnosi się szybko i nie powoduje gwałtownego przyspieszenia. Ale spokojny przypływ energii i zdrową pracę układu nerwowego. Dodatkowo, chlebek dba o rytmikę serca, mocne kości i mięśnie. Co więcej, ma działanie wyciszające. Ponadto, relaksuje, gdy czujesz napięcie w szyi lub mięśniach. To wszystko dzięki migdałom, które jako źródło magnezu aktywują działanie witamin B. Ten chlebek to zdrowe dla ciała i ducha.
Czego potrzebujesz by go zrobić?
- masło migdałowe – które wspiera młodość i jędrność skóry
- ciecierzyca – proste źródło białka i energii
- aquafaba – woda po gotowaniu ciecierzycy, która spulchnia wypieki
- mąka gryczana – zdrowe i bezglutenowe źródło węglowodanów złożonych
Z czym smakuje najlepiej?
- z pieczonymi warzywami jak cukinia, papryka i bakłażan
- z konfiturami jak śliwka, jagody
- z duszonymi owocami jak jabłka czy gruszki
- pastami jak z buraka czy papryki
- po prostu z olejem kokosowym
Przepis na chleb z migdałami
Na 1 bochenek
Czas przygotowania: 1 h 35 minut
- 200 g ciecierzycy z torebki
- 300 ml aquafaby z gotowania
- 200 ml masła migdałowego
- 200 g mąki gryczanej
Zacznij od ugotowania ciecierzycy w 2 szklankach wody przez 30 minut. Teraz, przelej wodę z gotowania do dzbanka, a cieciorkę zmiksuj na grudkowatą masę. Następnie, w dużej misce połącz pierw mąkę, cieciorkę, aquafabę i masło. Dokładnie wymieszaj jak na filmie. Na koniec, rozgrzej piekarnik na 150 stopni bez termoobiegu i wstaw chlebek na 1 h pieczenia. Po tym czasie, sprawdź nożem wnętrze ciasta. Jeśli jest suchy, wyjmij i odczekaj z 15 minut. Gotowe, na zdrowie 🙂
Mogą też spodobać Ci się te przepisy na chleb: ekologiczny chleb z białej kaszy gryczanej: https://www.czujeismakuje.com/chleb-z-kaszy-gryczanej-niepalon
i gryczany chleb bezglutenowy: https://www.czujeismakuje.com/chleb-na-zdrowie-z-babka-ples