Chleb z kaszy gryczanej niepalonej to świetny, prosty i gorący przepis na domowe pieczywo bez glutenu z dwóch składników.
Od dziecka kocham chleb. Pamiętam jak na działce kupowaliśmy jeszcze gorący z chrupiąca skórką. To był zwykły, biały chleb i nikt wtedy nie mówił o glutenie czy ekologii. Ale jak smakował! I wcale mnie brzuch po nim nie bolał. Mam tez takie wspomnienie, jak idę z babcią ze szkoły, a na Pradze na bazarku sprzedawali kajzerki. Ach, jakie to były bułeczki! Chrupiące zewnątrz i pachnące, a w środku pełne, zbite, pyszne. Dziś odtwarzam niektóre smaki w mojej kuchni. Ostatnio, namiętnie ćwiczę się w pieczeniu chleba. Moim zdaniem, to podstawa aromatycznego i pełnego czułości domu. Teraz, wyczarowałam chleb gryczany, który jest świetną alternatywą na mączne chleby. Jest lekki i smakuje wyśmienicie!
Wartości odżywcze chleba gryczanego
To nie tylko wspaniała przekąska, ale też zdrowe posiłek pełen białka, magnezu i tłuszczy byś miała energię przez cały dzień. Ponadto, smakuje wyśmienicie i pasuje do wszystkiego. Na słodko z konfiturami i na słono z pomidorem. Ćwiczyłam się w robieniu niego przez ostatni miesiąc. Dzisiaj, zdradzę Ci przepis doskonały. Ale sprawdź u Siebie, rodzaj piekarnika i kaszy ma znaczenie. Wybieraj najlepiej kaszę ekologiczną bez glutenu by dostarczyć samych wartości odżywczych. A piekarnik? Z nim trzeba się dogadać.
Co jest potrzebne do upieczenia gryczanego chleba?
- kaszy gryczanej białej niepalonej
- soli himalajskiej
- wody
- garnka 2l
- keksówki
- piekarnika
Ile zajmuje zrobienie chleba? Sam chleb praktycznie sam się robi. Cała tajemnica tkwi w namoczeniu, tak by pięknie zakiełkował ale nie skwaśniał. To nie tylko inicjatywa zero warte, ale też sprytne wykorzystanie energii z pożywienia tak by cieszyć się nim na wiele sposobów! Wracając do chleba, zacznij od namoczenia, najlepiej wychodzi mi na 12 godzin i 8-10 godzin w zimnym piekarniku. Ale całą procedurę podam Tobie poniżej. I nie podawaj się! Cała nauka tkwi w stopniowym procesie fermentacji kaszy. Wiem, że Ty też zrobisz swój pierwszy, pyszny i gorący chleb z kaszy. Do dzieła!
O czym pamiętać podczas robienia chleba gryczanego?
Ważne jest by po namoczeniu i pobyciu w piekarniku, zmiksować ziarenka na masę tak zwaną ciapę, coś w stylu miękkiej owsianki. By nie była idealnie gładka. Wtedy wyjdzie lepszy chleb. Dlatego miksuję kasę maksymalnie 1 minutę w 1100 Wat w robocie kuchennym.
Zobacz ten pyszny przepis poniżej:
- Na 1 bochenek
- Czas przygotowania: 12 h moczenia, 8-10 h w piekarniku i 2 h pieczenia
- 500 g kaszy gryczanej ekologicznej niepalonej
- 2 łyżeczki soli himalajskiej
- 600 ml wody tak by wystawała 0,5 cm nad kaszę
Zacznij od wypłukania dobrze kaszy przez 30 sekund. Teraz, włóż ją do garnka i zalej wodą. Zostaw na kuchence na 12 h, najlepiej na noc. Po tym czasie, włóż ją do zimnego piekarnika w tym samym naczyniu na 8-10 h. Potem, nastaw piekarnik na 160 stopni. Następnie, odcedź przez sito, dodaj sól i zmiksuj na grudkowatą masę przez 30 sekund, tak by nie była super gładka. Zaufaj mi, cały ten proces będzie sukcesem! Piecz na środkowej kratce przez 2 h. Na najwyższej wyjdzie chleb ciemniejszy, ale równie pyszny :)! I oto jest, pyszny chleb z kaszy gryczanej niepalonej!